«Буллингтің/кибербуллингтің алдын алу», «Жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу» семинар-тренинг

Жасөспірімдердің «буллинг» ұғымына қатысты құзыреттілігін арттыруды қалыптастыру мақсатында, белсенді ұстанымды қалыптастыру, жасөспірімдерді зақымдану жағдайларын және бұллингтен қорғану тәсілдерін тануға үйрету, Сондай-ақ, «Құқық» ҚҚ мамандарымен Сервис және туризм колледжінің бірінші курс студенттері арасында жасөспірімдер арасында құқық бұзушылықтың алдын алу жүргізуді психолог Н. Амангелдіқызы және заңгер З. Баяхметова «Буллинг/кибербуллингтің алдын алу» және «Жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу» тақырыбында семинар-тренинг өткізді.

Аталған семинар-тренингтің мақсаты:

– бұллингке жол бермеуге жағдай жасау;

– жасөспірімді – құрбандарды бұллермен сауатты түрде ажырату, оған стрестік әсерлердің әсерін шектеу;

– жеке тұлғаны, өмірлік стильді, студенттердің қоғамдағы мінез-құлық стратегиясын қалыптастыру;

– жасөспірімдерде құқықтық сананы қалыптастыру.

Семинар-тренинг барысында «Жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу» тақырыбы бойынша студенттер құқық бұзушылық болып табылатыны және оның қылмыстан неден айырмашылығы, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік қай жастан басталатыны, кәмелетке толмаған жастағы қылмыс жасаған адамдар үшін жазаның қандай түрлері мен мөлшерлері қарастырылғаны туралы білді. Семинар барысында студенттер өздерін қызықтырған құқықтық сипаттағы сұрақтарға жауап алды.

«Буллингтің/кибербуллингтің алдын алу» тақырыбындағы семинар-тренинг барысында психолог буллингтің қақтығыстан айырмашылығы және буллингтің түрлері туралы айтып берді. Студенттерге оның қалай көрінетіні түсіндірілді. Психолог құрдастарының арандатушылықтарына қалай қарсы тұруға болатынын түсіндіріп, бұллингтің теріс салдарын еске салды. Кездесу жанды диалог форматында өтті. Студенттер қызықты сұрақтар қойып, білікті жауаптар алды.