“Жасөспірімдердің әкімшілік және қылмыстық жауапкершілігі”

24.10.2023 ж. колледжде «Жасөспірімдердің әкімшілік және қылмыстық жауапкершілігі» тақырыбында профилактикалық әңгіме өткізілді. Іс-шараға Астана қаласының криминалдық полиция бөлімінің жедел уәкілі полиция лейтенанты М. Е. Өскенбаев қатысты.
Іс-шараның мақсаты мен міндеттері Кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылықтарының алдын алу; құқықтық білімді насихаттау; жауапты шешімді өз бетінше қабылдау дағдыларын қалыптастыру; күрделі жағдайларды сыни тұрғыдан талдау дағдыларын қалыптастыру; білім алушылардың теріс қылық жасау арқылы олар заңды бұзып қана қоймай, туыстарына және басқа адамдарға зиян тигізетінін түсінуді қалыптастыру.
Ускенбаев М.Е. өз сөзінде балаларға заңды бұзбау және қылмыстың құрбаны болмау туралы еске салды. Балалардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігі, сондай-ақ студенттердің өз бетінше пайдаланатын жеке заттарының (ұялы телефондар, ақша және т.б.) сақталуы үшін жауапкершілігі мәселелері көтерілді. Ол өзінің әңгімесінде ұрлық, тонау, бопсалау, дене жарақаты сияқты қылмыстар жасағаны үшін жауапкершілікке тоқталды. Жасөспірімдерге әкімшілік және қылмыстық жауаптылықтың қалай ерекшеленетіні, қылмыстық жауаптылықтың қай жастан басталатыны және қылмыс жасағаны үшін қандай жазалар қолданылатыны түсіндірілді. Әңгіме барысында балалар үлкен ықыласпен тыңдап, өздерін қызықтырған барлық сұрақтарға жауап алды.